kargaran
08 بهمن 1401 - 18:24

دبیر هسته ملی شایسته سالاری: مردم ناظرانی برای همه مسئولان باشند

دبیر هسته ملی شایسته سالاری قرارگاه بقیه الله در تبیین نقش مردم برای احیای شایسته سالاری در جامعه گفت: مردم می‌توانند ناظرانی به وسعت کل کشور برای همه مسئولان باشند و در این نظارت ترک فعل‌های مسئولان را برای رسیدگی به مقامات نظارتی و قضایی انعکاس دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، علیرضا عاقلی مقدم در نشست هسته ملی شایسته سالاری که با حضور نمایندگانی از مجلس شورای اسلامی، سازمان بازرسی کل کشور و جمعی از مطالبه‌گران عضو این هسته در قرارگاه بقیه الله برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه مشکلات جامعه ابزاری برای فعالیت دشمنان در ایجاد روحیه یأس و ناامیدی از اصلاح امور شده است، نیاز است جهت مقابله با این تهدید، ظرفیت‌ها را شناخته و اقدام فوری و جدی داشته باشیم.

دبیر هسته ملی شایسته سالاری قرارگاه بقیه الله با تاکید بر اینکه مهم‌ترین تهدید فعلی یعنی عدم وجود شایسته‌سالاری در انتخاب مدیران تبدیل به یک غده سرطانی شده است، گفت: باوجود قوانین محکم، شاهد عدم اجرای آن‌ها هستیم که دلایل مختلفی دارد. 

وی عدم وجود ضمانت اجرا در برخورد با متخلفین را یکی از این دلایل برشمرد و تصریح کرد: حاکم شدن روابط جناحی بر قوانین، منجر به سرخوردگی جوانان نسبت به رشد و ارتقا می‌شود.

عاقلی مقدم ادامه داد: پیامدهای منفی اقتصادی، اداری، اجتماعی و فرهنگی را می‌توان ناشی از وجود افراد فاقد صلاحیت در مسئولیت‌ها دانست که قسمت عجیب‌تر، رشد آسانسوری چنین افرادی در کسب مسئولیت‌ها است.

دبیر هسته ملی شایسته سالاری قرارگاه بقیه الله با اشاره به ظرفیت‌های موجود در کشور خاطرنشان کرد: از جمله مهم‌ترین ظرفیت‌ها که می‌تواند راهگشای وضعیت موجود باشد، نیروی بالقوه تشکل‌های مردمی است.

وی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد را دارای نیروهای مجرب یا متخصص دانست و تاکید کرد: این ظرفیت‌ها به پهنای کشور وسعت دارند و حاضرند رایگان خدمات خود را در اختیار مسئولان قرار دهند.

عاقلی مقدم عدم وجود سازوکار کامل و جامع برای استفاده از این ظرفیت را نقد کرد و افزود: به دلیل ضعف در سازوکار، مسئولان قدر این ظرفیت عظیم را ندانسته‌اند.

 

دبیر هسته ملی شایسته سالاری قرارگاه بقیه الله بیان کرد: باید با تبیین جایگاه قابل توجه ظرفیت‌های مردمی، زمینه‌ساز ترغیب مسئولان در استفاده از این نیروهای متخصص باشیم.

عاقلی مقدم در تبیین نقش مردم برای احیای شایسته سالاری در جامعه توضیح داد: مردم می‌توانند ناظرانی به وسعت کل کشور برای همه مسئولان باشند و در این نظارت ترک فعل‌های مسئولان را برای رسیدگی به مقامات نظارتی و قضایی انعکاس دهند.

وی انعکاس موارد قابل تشویق توسط مردم را یکی دیگر از ظرفیت‌های مردمی عنوان کرد و افزود: باید از مدیران شایسته تقدیر شود و مردم این توان را دارند که در صورت فراهم آمدن بستر مورد نیاز، شایستگی‌ها را تشخیص و اطلاع دهند.

دبیر هسته ملی شایسته سالاری قرارگاه بقیه الله شناسایی نقاط ضعف و خلأهای قوانین و مقررات در امور مختلف را از جمله ظرفیت‌های دیگر متخصصین در تشکل‌های مردم نهاد ذکر و عنوان کرد: انعکاس این موارد به مجلس شورای اسلامی جهت اصلاح و قانون‌گذاری می‌تواند راهگشا و کمک فکری به نمایندگان باشد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003228