kargaran
08 بهمن 1401 - 11:51

یک روز با زنان و مردان محروم روستای «لاش»/وقتی کمر زنان روستا زیر بار کم‌آبی خم می‌شود+تصویر و فیلم

محرومیت در روستای لاش چاروسا سبب شده تا کمر زنان روستا زیر بار یک مشکل بزرگ خم شود.

خبرگزاری فارس چاروسا، سید حسن آرمند- در یک روز بارانی و هوای سرد زمستانی همراه با کارشناسان جمعیت هلال احمر برای سفری به روستایی دورافتاده و محروم از توابع چاروسا رفتیم که از همان ابتدای مسیر خاکی محرومیت روستا را فریاد می‌زد.

روستایی دورافتاده که وضعیت خرابی مسیر ارتباطی روستا نشان از یک سفر سخت و با خطرات فراوان را به همراه داشت اما وقتی به روستا رسیدیم، استقبال و مهربانی و صمیمیت مردم خستگی را از وجود همه بیرون کرد.

روستای هدف ما روستای «لاش» چاروسا بود که قریب به 130 کیلومتر از مرکز شهرستان کهگیلویه و 50 کیلومتر از قلعه رئیسی فاصله داشت.

روستایی که خانوارهای زیادی در آن ساکن بودند اما وقتی در روز بارانی به روستا رفتیم مشخص بود که با کمترین بارندگی مسیر ارتباطی قطع می‌شد اما به روستا که رسیدیم و پای درد و دل مردم روستا که نشستیم مشکلات به همین مسیر ارتباطی ختم نمی شد و مثل اینکه مردم روستا بدجور دل پر دردی از مشکلات داشتند.

لاش روستایی با مردم مهربان و نوجوانان و جوانان پاک و خوش قلب که وقتی با یکی از آنها در ورودی مدرسه صحبت کردیم نبود شیشه پنجره مدرسه و بخاری مناسب را مشکل بزرگ در راه درس خواندن عنوان می‌کرد و با صدای زیبای کودکانه خود می‌گفتند هوا اینجا بد جور سرد است و امیدواریم شیشه پنجره کلاس و بخاری درسمان تامین شود.

 

پای درد و دل زنان روستا که نشستیم، زنان روستا اذعان می کردند که نبود آب در روستا باعث شده تا تمامی زنان روستا دچار بیماری و کمردرد مزمن و گاها لاعالج شوند.

روستای لاش با تمامی صفا و صمیمیت و ظرفیت های خود در آب شرب با مشکل بزرگی مواجه است و هنگامی می توان آنها را درک کرد که یکبار هم شده مسیر از روستا تا چشمه را پیاده بپیماییم و بر کمر خود آب حمل کنیم که این کار همه روزه زنان یک روستا در شهرستان کهگیلویه بود.

وقتی با زن روستایی صحبت کردیم اشک در چشمانش جمع شد و چنین دردمندانه گفت که صبح‌ها باید ساعت 5 صبح برای نوبت آب در چشمه حاضر شویم تا آب مورد نیاز برای استفاده را بیاوریم که در برابر این کار سخت اذیت می‌شویم.

با مردان روستا که هم صحبت شدیم مشکل آب و راه ارتباطی را دو مشکل اساسی روستا می‌دانستند آن‌ها التماس می کردند که صدای ما را به گوش مسئولان برسانید و بگویید مردمی در یک روستای دورافتاده از نبود آب به شدت زجر می‌کشند.

این در حالی است که آب در دو الی سه کیلومتری روستای لاش جاری است اما نبود آن در روستا سبب شده تا با مشقت زندگی کنند.

امید است آبفای استان و شهرستان کهگیلویه و مسئولان مربوطه فکری به حال مشکلات روستای لاش چاروسا کنند تا روزی به دلیل نبود امکانات به شهر مهاجرت نکنند و چرخ تولید راکد نشود و مردم صفا و صمیمیت روستای خود را فراموش نکنند.

انتهای پیام/82021

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002171